monstera w doniczce
Ogród

Monstera – najważniejsze wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji

Monstera, a dokładniej „Monstera Deliciosa”, bo tak brzmi jej nazwa gatunkowa to roślina, która na stałe zadomowiła się we wnętrzach mieszkań, domów, biur oraz wszelkich wnętrz. Ze względu na swój nietuzinkowy wygląd – wielkie, charakterystycznie dziurawe liście oraz stosunkową łatwość uprawy podbiła serca dekoratorów wnętrz. 

Zalety monstery jako rośliny dekoracyjnej

Monstera wywodzi się z lasów tropikalnych Ameryki Południowej. Nic dziwnego, że wiele gospodyń oraz gospodarzy przychylnie patrzy na możliwość wprowadzenia elementu egzotyki do wnętrza swoich domów i mieszkań. Uprawiana w domowych warunkach roślina może osiągnąć około 3 metrów wysokości, przy czym same liście – do 90 centymetrów. Takie wymiary sprawiają, że ciężko obok monstery przejść obojętnie. Dodatkowo, stosunkowo niewielkie wymagania pielęgnacyjne pozwalają na dużą dowolność w projektowaniu wnętrza.

Jak pielęgnować monsterę?

monstera doniczkowa

Jako roślina wywodząca się z gęsto zarośniętej dżungli, monstera nie wymaga wyjątkowo dużej ilości nasłonecznienia. Warto zadbać o ustawienie donicy w miejscu jasnym, ale nie wystawionym bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. 

Należy pomyśleć także o odpowiednim podlewaniu. Monstera lubi podłoże wilgotne, ale najlepiej takie, z którego woda może w miarę łatwo odpływać. Wymagane jest regularne podlewanie. Należy dbać, żeby wierzchnia warstwa ziemi w doniczce była wilgotna.

Monstera preferuje temperatury pomiędzy 15 a 30 stopni Celsjusza. Sprawdzi się w każdym miejscu w domu, aczkolwiek należy uważać na rozgrzane kaloryfery oraz zimniejsze przestrzenie przy oknach.

Utrzymywanie powyższych warunków pozwoli na stabilny wzrost. Można dodatkowo stosować nawóz do roślin doniczkowych, a także od czasu do czasu skraplać liście monstery wodą.

Może Ci się także spodobać...