Inne

Rodzaje dużych donic na rośliny – co wybrać?

Wybierając duże doniczki na rośliny, można przebierać w ich różnorodnych wariantach. Jakie z nich są obecnie najpopularniejsze? Przyglądamy się różnym rodzajom tych donic!

Donice z terakoty

Doniczki z terakoty są wykonane z gliny i mają rustykalny i tradycyjny wygląd. Są porowate, co pozwala na dobrą cyrkulację powietrza i regulację wilgotności. Mogą jednak pękać w ujemnych temperaturach. Należy również pamiętać o tym, że są one narażone na uszkodzenie na skutek uderzeń.

Takie duże donice na rośliny często są stosowane jako elementy kompozycji ogrodowych przy budynkach, wejściach do budynków, na tarasach.

Donice ceramiczne szkliwione

Doniczki ceramiczne dostępne są w różnych kolorach i wzorach, co nadaje im estetyczny wygląd. Szkliwiona powierzchnia powoduje, że są mniej porowate niż terakota, ale nadal zapewniają dobry drenaż i wymianę powietrza.

Nadaje się do nich szeroka gama roślin, zwłaszcza tych, które korzystają ze stałej wilgoci, dlatego też są one bardzo uniwersalne.

Plastikowe donice

Donice plastikowe są lekkie, trwałe i dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, a także mogą one imitować inne materiały, na przykład ceramikę, beton czy metal. 

Dobrze zatrzymują wilgoć i są mniej podatne na pękanie w ekstremalnych temperaturach, dlatego też mogą być one bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy poszukuje się produktów na lata. 

Warto także wspomnieć o tym, że mają one również przystępne ceny, co powoduje, że decyduje się na nie sporo osób.

Donice betonowe

Donice betonowe są ciężkie i zapewniają stabilność, dzięki czemu nadają się do dużych roślin i drzew. Występują w różnych wzorach i mogą mieć nowoczesny lub rustykalny wygląd.

Warto pamiętać, że najlepiej zdecydować się na zakup betonowych dużych donic na rośliny wyprodukowanych z betonu architektonicznego, który pokrywany jest bezbarwnym impregnatem. Dzięki temu będą mogły one zapewnić większą trwałość, gdy wystawione będą na działanie czynników atmosferycznych.

Donice metalowe

Doniczki metalowe, np. wykonane ze stali lub żelaza, mają elegancki i nowoczesny wygląd. Ze względu na swój wygląd takie donice najczęściej wybierane są do nowoczesnych oraz do przemysłowych przestrzeni w stylu loft.

Ze względu na zastosowany materiał takie donice są bardzo wytrzymałe, ale warto pamiętać o tym, że jeśli nie są właściwie zabezpieczone przed korodowaniem, mogą szybko zacząć niszczeć.

Drewniane donice

Drewniane donice mają naturalny wygląd i można je kupić w różnych rozmiarach. Powinny być wyłożone lub zabezpieczone od wewnątrz za pomocą wkładu odpornego na wilgoć aby zapobiec gniciu. Dodatkowo z zewnątrz powinny być zaimpregnowane, aby były odporne na czynniki pogodowe.

Takie duże donice często wykorzystuje się w rustykalnych aranżacjach i mogą mieć one różne formy, także efektownych donic piętrowych.

Donice z kamienia

Donice kamienne, na przykład z granitu czy marmuru, charakteryzują się luksusowym i ponadczasowym wyglądem. Są ciężkie i trwałe, ale również mają one spore ceny, dlatego też są dość rzadko spotykane w ogrodach.

Donice kompozytowe

Doniczki kompozytowe to mieszanka materiałów takich jak włókno szklane i kamień, oferująca korzyści zarówno w postaci trwałości, jak i różnorodności estetycznej.

Może Ci się także spodobać...