Świece sojowe - jak je prawidłowo palić
Inne

Świece sojowe – jak je prawidłowo palić?

Nic tak nie dodaje romantyzmu kolacji jak płonąca świeczka. Wiadomo również, że deszczowy wieczór z książką, kawą i w towarzystwie płonącego ognia czujemy się zdecydowanie lepiej. Pomijając rozmiar i przeznaczenie istnieje kilka rodzajów świeczek. Zapachowe, woskowe, żelowe oraz sojowe. Wszystkie mają swoje zalety, lecz w szczególności te ostatnie stały się bardzo popularne. Jakie są ich zalety i jak palić świece sojowe? Podpowiadamy.

Czym są świece sojowe?

To rodzaj świec, których wosk wykonany jest z oleju sojowego. Jak wiadomo olej ten jest wytwarzany poprzez wyciskanie ziaren soi. Proces wytwarzania oraz składniki są naturalne, więc wosk jest bardzo ekologiczny. Nie zawiera ona żadnych sztucznych substancji (poza olejkami eterycznymi, które pełnią funkcję zapachową). Co ciekawe, nawet w przypadku świec sojowych bez dodatku zapachu też wydzielany jest naturalny zapach miodu. Jest jeszcze jeden atut – w przeciwieństwie do swoich parafinowych odpowiedników palą się zdecydowanie dłużej i nie kopcą. Lista zalet jest długa, jednak tego typu wosk wymaga specjalnej troski i odpowiedniej obsługi. Dobrze jest posiąść wiedzę jak palić świece sojowe oraz jak ich używać.

jak palić świece sojowe

Palenie świec sojowych

Jest jedna żelazna zasada, która powinna być przestrzegana. Mianowicie nie wolno przenosić świecy w czasie, gdy ta płonie. Nie powinno się również nią poruszać, gdy jest w stanie płynnym. Zalanie knota może bardzo utrudnić jego ponowne zapalenie. Ważne jest również pierwsze palenie świecy sojowej. Należy zadbać, aby wosk rozpuścił się na całej powierzchni, a z racji tego, że świece sojowe palą się długo, taki proces może potrwać nawet do 4 godzin. Także sam knot wymaga „opieki”. Co jakiś czas należy go przycinać, aby odległość płomienia od wosku nie była za długa. Maksymalna długość knota, licząc od wosku to 1cm. Ogień musi mieć dostęp do paliwa (czyli w tym przypadku wosku), aby nie zgasł. Po więcej informacji o tym jak palić świece sojowe zajrzyj do artykułu Topwosk.

Może Ci się także spodobać...